Buve
Q.
Kako moj ljubimac pokupi buve?
A. Pogrešno se veruje da ljubimci pokupe buve direktno jedni od drugih, ovo nije tačno! Ljubimci pokupe buve iz infestiranog okruženja. Na primer, možda komšijski ljubimac nije zaštićen ili divlje životinje poput lisice, ježa, ptica ili pacova dolaze u vaše dvorište/ park i poseju jaja buva iz kojih se razvijaju lutke. Kada vaš ljubimac prođe kroz infestirano područje stimulisaće buve da izađu iz zaštitnog omotača i da skoče na njega. vaš krzneni prijatelj ih zatim može uneti i u vaš dom - šta niko ne želi!
Q.
Koliko često bi trebalo da aplikujem FRONTLINE?
A. Sve pse koje posedujete bi trebalo da tretirate na svakih 4 do 8 nedelja tokom cele godine. Sve mačke tretirajte na svakih 4 do 5 nedelja tokom cele godine.
Ukoliko živite u visokorizičnom području, svaki put kada je populacija buva u naletu (najčešće leti) trebalo bi da tretirate sve mačke i pse u domaćinstvu na 4 nedelje. Tokom leta se ne preporučuje duža pauza između tretmana kao tokom jeseni i zime.
Q.
Koji su znaci infestacije buvama?
A. Jedna od pet mačaka i jedan od deset pasa su infestirani buvama nevezano od godišnjeg doba ali polovina vlasnika ne primeti infestaciju svojih ljubimaca. Nezaštićeni ljubimci mogu pokupiti buve iz dvorišta, parka ili infestiranog domaćinstva - gde god da su prošle divlje životinje, nevlasničke mačke i ostale nezaštićene životinje.
Q.
Kako se domaćinstvo može infestirati?
A.
Q.
Primetili smo parazite u domaćinstvu, zašto tretman nije uspeo?
A. Odrasle buve koje su ubijene antiparazitikom su samo deo problema. Ubijene buve su pre smrti položile jaja koja su skliznula sa životinje u domaćinstvo što dovodi do infestacije kuće. Zbog ovoga je neophodno rešiti problem i u domaćinstvu (ukoliko buve skaču i na ljude ili je bilo dužih pauza između tretmana) jer je 95% populacije buva predstavljaju jaja, larve i lutke a samo 5% čine odrasle buve koje se hrane na ljubimcu. Ukoliko se ne tretiraju, odrasla ženka buva može da izleže do 50 jaja na dan. Izležena jaja neprestano padaju sa životinje. Kada mlada buva oseti vibracije, toplotu i ugljen dioksid novog potencijalnog domaćina skočiće na njega. Često usisavanje i pranje prostirki na temperaturi preko 60 stepeni smanjuje broj jaja, larvi i lutki buva u okruženju.
Q.
Koji je najbolji način za rešavanje problema infestiranog domaćinstva?
A. Ukoliko je domaćinstvo prethdno bilo infestirano ili je postojala pauza između dva tretmana pratite sledeće korake:
Tretirajte sve životinje odgovarajućim proizvodom svake četiri nedelje tokom tri meseca (ponekad je neophodno i više vremena da bi se potpuno rešio problem).
Uzmite sprej za domaćinstvo koji ubija odrasle parazite i sadrži regulator rasta insekata. Ovi sastojci ne mogu da ubiju lutke buva koje su već prisutne u domaćinstvu, ali smanjuju broj jaja i larvi koje se mogu razviti u lutke. Na ovaj način smanjuje se neophodno vreme za rešavanje problema u domaćinstvu.
Usisavajte češće, posebno mesta ispod nameštaja, pukotine i ćoškove itd. Pored toga što će te se osloboditi jaja i larvi stimulisaćete lutke da brže izađu iz zaštitnog omotača. Ne zaboravite da istresete prostirke i jastuke.
Dozvolite zaštićenim ljubimcima da prolaze kroz sve delove domaćinstva jer predstavljaju "živi usisivač za buve" koji će ubiti sve novonastale buve pre nego što polože jaja. Iz navedenih razloga je normalno da tokom ovog perioda primetite buve na tretiranim životinjama. Novoizležene buve na životinjama će umreti u roku od 24 sata što nije dovoljan vremenski period da izlegu nova jaja.
Sve prostirke vaših ljubimaca operite na 60°C. Tako ćete ubiti prisutna jaja i larve.
Q.
Da li moj ljubimac može da se imunizuje na buve i krpelje?
A. Generalno, ljubimci ne razvijaju imunitet na buve i krpelje. Prema tome infestiraće se uvek kada su izloženi ovim parazitima. Zbog ovoga je važno da Vašem ljubimcu obezbedite redovnu zaštitu prikladnim antiparazitskim lekom kao što je FRONTLINE® Spot-On. Na ovaj način ćete sprečiti infestaciju.
Q.
Primećujem buve samo na jednom ljubimcu, da li da tretiram i ostale?
A. Da. Neki ljubimci se čiste više od drugih pa je moguće da primetite buve na jednom a na drugom da ih ne primetite, iako su bili izloženi jednakom broju buva. Ukoliko tretirate samo jednog ljubimca ostali će nositi buve koje legu jaja i infestiraće celo domaćinstvo. Ovo se posebno odnosi na mačke jer su radoznale naravi. One mogu da istražuju visoko infestirana mesta pre nego što se vrate kući i da ih očiste sa sebe pre nego što ih primetite.
Q.
Zašto nakon tretmana i dalje pronalazim izmet buva na krznu mog ljubimca?
A. Prirodno je da pomislite da tretman nije uspeo ako nakon tretmana na krznu ljubimca primećujete izmet buva. Poput mnogih stvari u životu, ni ova nije jednostavna! Moderni lekovi poput FRONTLINE®-a ne sprečavaju buve da skoče na vašeg ljubimca - oni su efikasni u ubijanju novodospelih parazita koje će eliminisati u roku od 24 sata.
Životni ciklus buva je takav da buve koje vidite na vašem ljubimcu predstavljaju mali procenat ukupne populacije buva. 95% problema predstavljaju jaja, larve i lutke koje se nalaze u okruženju životinje. Mlade buve mogu u svakom trenutku da skoče na vašeg ljubimca iz infestiranog okruženja. Iz ovih razloga je normalno da primetite buvu na tretiranoj životinji. Potrebno je 24 sata da preparat ubije novodospelu buvu. Pošto je jako teško razlikovati buve, jednostavno je uočiti zašto neki ljudi misle da lek nema dejstvo dok zapravo nastavlja da ubija buve - vi zapravo vidite nove buve koje će uskoro biti ubijene. Ponekad je potrebno 3 meseca da potpuno rešite problem infestacije buvama (u nekim slučajevima i duže) - pogledajte "Koji je najbolji način za rešavanje problema infestiranog domaćinstva? i u odgovoru pronađite savete vezane za najbržu eradikaciju buva iz domaćinstva.
Nove buve na vašem ljubimcu će odmah konzumirati krv i defecirati u roku od 5-10 minuta nakon što su skočile na njega. Fipronil, aktivna supstanca FRONTLINE®-a, će učiniti buve hiperaktivnim pre smrti. Zbog toga i dalje možete primetiti izmet buva kao i žive buve (koje umiru) ako je životinja tretirana nakon infestacije, pogotovo tokom toplijih meseci kada je okruženje više opterećeno buvama.
Krpelji
Q.
Koliko bi često trebalo da proveravam da li moj ljubimac ima krpelje?
A. Prisustvo krpelja na vašem ljubimcu bi trebalo da proveravate svaki dan, posebno nakon šetnji. Krpelji se obično nalaze u šumama, parkovima i travnatim površinama. Veoma je bitno da pregledate vašeg ljubimca posle šetnje na navedenim mestima.
Q.
Koliko često bi trebalo da tretiram svog ljubimca?
A. Svake četiri nedelje. Krpelji su aktivni i tokom hladnog, zimskog vremena pa se tretman preporučuje tokom cele godine. Zapamtite da FRONTLINE® Spot On ne deluje kao repelent pa i nakon tretmana možete naći krpelje na vašem ljubimcu. Oni će biti ubijeni u roku od 48h. Krpelji obično otpadnu kada umru, mrtvi krpelji koji su i dalje prikačeni se lako skidaju.
Uklanjanje krpelja mora da se obavi pažljivo. Delovi usnog aparata krpelja mogu ostati u koži i izazvati infekciju. Možete nabaviti specijalne pincete za uklanjanje krpelja - za uputstvo kako se krpelji uklanjaju pitajte veterinara. Nemojte pokušavati da spalite krpelja ili da ga iščupate prstima jer to može dovesti do nepotpunog uklanjanja krpelja.
Q.
Da li moj ljubimac i ja možemo da se razbolimo od ujeda parazita?
A. Ujedi mogu da izazovu iritaciju i infekciju. Znatno je opasnije prenošenje bolesti sa parazita na vašeg ljubimca nakon ujeda. Na primer, lajmska bolest postaje sve češća i prenosi se sa parazita na vašeg ljubimca u roku od 36-48 sati nakon kačenja krpelja.
Važno je napamenuti da su posle komeraca krpelji najčešći prenosioci bolesti na ljubimce i ljude. Ove bolesti uključuju viruse, bakterije i protozoe. Da dodamo još i da pojedini krpelji egzotičnih područja poseduju toksin koji dovodi do paralize životinja.
Q.
Da li krpelji moraju da ujedu mog ljubimca da bi FRONTLINE® počeo da deluje?
A. Ne, FRONTLINE® ubija buve i krpelje kontaktom u krznu ljubimca. Ipak, FRONTLINE ih ne može sprečiti da ujedu vašeg ljubimca jer ne deluje kao repelent.
Leteći insekti
Q.
Da li je moj pas izložen letećim insektima?
A. To zavisi od regiona u kom živite i načina života Vašeg ljubimca.
Životinje koje žive u predelu Južne Evrope su izložene insektima poput papadaća (pustinjske muve) koje prenose lajšmaniozu. Komarci, koji su prisutno u celoj Evropi, prenose dirofilariozu (srčanog crva).
Psi koji žive u blizini konja i krava su izloženi muvama koje grizu. One mogu izazvati kožna obolenja.
Q.
U kom periodu je moj pas najizloženiji?
A. Generalno, insekti su najaktivniji po toplom vremenu. Zbog toga su leto i proleće najprikladnija godišnja doba za razvoj insekata.
Q.
Da li su ujedi letećih insekata opasni za mog psa?
A. Komarci:
Najopasnije obolenje koje prenose je kardiopulmonalna dirofilarioza, poznatije kao "srčani crv". Simptomi su progresivna srčana insuficijencija: pas se brzo zamara (gubi dah, slabost). Bez optimalne terpije bolest je smrtonosna pa je prevencija veoma bitna.
Papadaći (pustinjske muve):
Ujedanjem papadaći prenose ozbiljno oboljenje: lajšmaniozu. Ovo oboljenje dovodi do opšte slabosti, pada apetita i kožnih promena (gubitak dlake, perutanje, pojava ulcera, pucanje noktiju). Terapija postoji ali se životinja nikada do kraja ne izleči. Zbog ovoga je prevencija jako bitna.
Muve koje grizu:
Ujedom ne prenose bolesti ali izazivaju bol. Životinja pati i teško ju je izlečiti, pogotovo ako muve ujedaju životinju uvek na istom mestu. Prevencijom se smanjuju neprijatnosti i popravlja kvalitet života ljubimca.
Q.
Redovno i na preporučen način tretiram mog ljubimca, da li komarci i dalje mogu da ga ugrizu?
A. Uprkos demonstriranoj efikasnosti aktivne supstance protiv letećih insekata (FRONTLINE® Tri-Act za pse), ne možemo potpuno isključiti mogućnost da psa ujede leteči insekt.
Q.
Kada idem na godišnji odmor sa svojim psom da li bi trebalo da preduzmem određene mere predostrožnosti?
A. Komarci i papadaći prenose ozbiljne bolesti u mediteranskim zemljama. Ukoliko planirate odmor u ovim zemljama neophodno je da prilagodite antiparazitsku zaštitu i izaberete lek koji deluje kao repelent protiv letećih insekata (FRONTLINE® Tri-Act za pse iz FRONTLINE® palete proizvoda).
|
|